Nichicon UPJ2D4R7MPD
UPJ2D4R7MPD picture photo
Mfg. Part Number
UPJ2D4R7MPD
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
UPJ2D4R7MPD.pdf
Availability of UPJ2D4R7MPD
QUANTITY
UPJ2D4R7MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ2D4R7MPD
Internal Part NumberEIS-UPJ2D4R7MPD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current60mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPJ2D4R7MPD
Related LinksUPJ2D, UPJ2D4R7MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UPJ2D4R7MPD Details Description
Related parts for UPJ2D4R7MPD
THERMISTOR NTC 4.7K OHM 5% RAD datasheet.pdf
IC CONV AC/DC -12V 90MA SIP9 datasheet.pdf
CONN HEADER 70POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 137 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP THIN FILM 3.6PF 25V 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS FRONT PNL MNT SLD datasheet.pdf
IC BUFFER/LINEDVR DUAL XSON8U datasheet.pdf
OSC VCXO 156.25MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf