Nichicon UPJ2E3R3MPD
UPJ2E3R3MPD picture photo
Mfg. Part Number
UPJ2E3R3MPD
Brief Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 250V RADIAL
Datasheet Download
UPJ2E3R3MPD.pdf
Availability of UPJ2E3R3MPD
QUANTITY
UPJ2E3R3MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ2E3R3MPD
Internal Part NumberEIS-UPJ2E3R3MPD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current52mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPJ2E3R3MPD
Related LinksUPJ2E, UPJ2E3R3MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UPJ2E3R3MPD Details Description
Related parts for UPJ2E3R3MPD
IC OPAMP VFB 12MHZ 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 287K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 80.6 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN DIN PLUG 150POS VERT PCB datasheet.pdf
CONN HEADR 34POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
CONN TERM SIAMEZE 18-34AWG .187 datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
LED SPACER 5MM T-1-3/4 BLK 15MM datasheet.pdf
CABLE 9COND 20AWG SLATE 100' datasheet.pdf
IC SWITCH CURR 250MA-2.5A 8TDFN datasheet.pdf