Vishay/Dale RNC50H1042BSRE6
RNC50H1042BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1042BSRE6
Brief Description
RES 10.4K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1042BSRE6.pdf
Availability of RNC50H1042BSRE6
QUANTITY
RNC50H1042BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1042BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC50H1042BSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1042BSRE6
Related LinksRNC50H1, RNC50H1042BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1042BSRE6 Details Description
Related parts for RNC50H1042BSRE6
UNDER STENCIL WIPE 16"X16" datasheet.pdf
RES METAL OX 5W 47 OHM 5% AXL datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCT datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 135MA 5 OHM SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP FILM 22UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf