Diodes Incorporated BZX84C47TA
BZX84C47TA picture photo
Mfg. Part Number
BZX84C47TA
Brief Description
DIODE ZENER 47V 350MW SOT23-3
Datasheet Download
BZX84C47TA.pdf
Availability of BZX84C47TA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BZX84C47TA Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX84C47TA
Internal Part NumberEIS-BZX84C47TA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)47V
Tolerance±5%
Power - Max350mW
Impedance (Max) (Zzt)170 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr50nA @ 33V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX84C47TA
Related LinksBZX84, BZX84C47TA Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
BZX84C47TA Details Description
Related parts for BZX84C47TA
OPTOISO 3.75KV DARL W/BASE 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
IC FIFO 32768X18 LP 10NS 64QFP datasheet.pdf
RES 9.76K OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS SKT datasheet.pdf
BVZ 7.62HP/05/180 SN BK BX datasheet.pdf
T3009, 2NC+1NO MBB, FLAT ACT datasheet.pdf
TRIAC ALTERNISTOR 600V 8A TO220 datasheet.pdf
CAP CER 68PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 22 SLVR datasheet.pdf
IC LIMITING AMP 11.7GBPS datasheet.pdf
CAP POLY 330UF 20% 2V SMD datasheet.pdf