Nichicon UPJ2G2R2MPD
UPJ2G2R2MPD picture photo
Mfg. Part Number
UPJ2G2R2MPD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
UPJ2G2R2MPD.pdf
Availability of UPJ2G2R2MPD
QUANTITY
UPJ2G2R2MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPJ2G2R2MPD
Internal Part NumberEIS-UPJ2G2R2MPD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPJ
PackagingBulk
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current28mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPJ2G2R2MPD
Related LinksUPJ2G, UPJ2G2R2MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UPJ2G2R2MPD Details Description
Related parts for UPJ2G2R2MPD
SWITCH DIP SIDE ACT SMD 5POS 5V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 15A TO-220AB datasheet.pdf
FIXED IND 2.4UH 2.8A 100 MOHM datasheet.pdf
TRANS RS232 400KBPS 28-FLIPCHIP datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 12 IN 4 OUT 24V datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
IC OFF-LINE CNTRLR PWM CM datasheet.pdf
PWRBLADE RA REC datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 3.3K OHM 2008 datasheet.pdf