Nichicon UPM0J152MPD1TD
UPM0J152MPD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UPM0J152MPD1TD
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UPM0J152MPD1TD.pdf
Availability of UPM0J152MPD1TD
QUANTITY
UPM0J152MPD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPM0J152MPD1TD
Internal Part NumberEIS-UPM0J152MPD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesPM
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.09A
Impedance55 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPM0J152MPD1TD
Related LinksUPM0J15, UPM0J152MPD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UPM0J152MPD1TD Details Description
Related parts for UPM0J152MPD1TD
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 7/16-20UNF 2B 1-5V datasheet.pdf
POT 10K OHM 1W CERMET LINEAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS PIN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 10 OHM 1% 5W datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf