Nichicon UPM1A562MHD6TN
UPM1A562MHD6TN picture photo
Mfg. Part Number
UPM1A562MHD6TN
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 5600UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
UPM1A562MHD6TN.pdf
Availability of UPM1A562MHD6TN
QUANTITY
UPM1A562MHD6TN Order Process
Ship out your order
Specifications of UPM1A562MHD6TN
Internal Part NumberEIS-UPM1A562MHD6TN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPM
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance5600µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.1A
Impedance24 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPM1A562MHD6TN
Related LinksUPM1A56, UPM1A562MHD6TN Datasheet, Nichicon Distributor
UPM1A562MHD6TN Details Description
Related parts for UPM1A562MHD6TN
RES SMD 0.004 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS R/A TIN SMD datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 1.2VA THRU HOLE datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 13.5A 4 MOHM TH datasheet.pdf
CVR HOOD 3.5MM AH 5POS BLACK datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 32K EE 14TSSOP datasheet.pdf
SSD 40GB SCSI datasheet.pdf
IN datasheet.pdf
CAP CER 330PF 500V NP0 1210 datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 30ppm 20pF 30 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
MODULAR CBL COILED 7' datasheet.pdf
CAP CER 3PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf