Nichicon UPM1A562MHD6TN
UPM1A562MHD6TN picture photo
Mfg. Part Number
UPM1A562MHD6TN
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 5600UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
UPM1A562MHD6TN.pdf
Availability of UPM1A562MHD6TN
QUANTITY
UPM1A562MHD6TN Order Process
Ship out your order
Specifications of UPM1A562MHD6TN
Internal Part NumberEIS-UPM1A562MHD6TN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPM
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance5600µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.1A
Impedance24 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPM1A562MHD6TN
Related LinksUPM1A56, UPM1A562MHD6TN Datasheet, Nichicon Distributor
UPM1A562MHD6TN Details Description
Related parts for UPM1A562MHD6TN
CAP TANT 4.7UF 35V 10% AXIAL datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOIC datasheet.pdf
IC TXRX USB 2.0 ULPI 32QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 20.8K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
RES SMD 374 OHM 0.1% 0.8W 2010 datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 2500VDC 0.056UF RADIAL datasheet.pdf