Nichicon UPM1C151MED
UPM1C151MED picture photo
Mfg. Part Number
UPM1C151MED
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UPM1C151MED.pdf
Availability of UPM1C151MED
QUANTITY
UPM1C151MED Order Process
Ship out your order
Specifications of UPM1C151MED
Internal Part NumberEIS-UPM1C151MED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPM
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current260mA
Impedance230 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPM1C151MED
Related LinksUPM1C, UPM1C151MED Datasheet, Nichicon Distributor
UPM1C151MED Details Description
Related parts for UPM1C151MED
MOSFET N-CH 600V 3A TO-220D datasheet.pdf
TERM SGL LEVEL 4MM WM BLUE datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 0.5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
SENSOR I/O CONNECTOR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf