Nichicon UPM1C391MPD1TD
UPM1C391MPD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UPM1C391MPD1TD
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UPM1C391MPD1TD.pdf
Availability of UPM1C391MPD1TD
QUANTITY
UPM1C391MPD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPM1C391MPD1TD
Internal Part NumberEIS-UPM1C391MPD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesPM
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current570mA
Impedance100 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPM1C391MPD1TD
Related LinksUPM1C39, UPM1C391MPD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UPM1C391MPD1TD Details Description
Related parts for UPM1C391MPD1TD
CONN HEADER 8POS 2MM R/A TIN datasheet.pdf
C/A MT-RJ/MT-RJ MM 505M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 499K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 16POS PIN datasheet.pdf
INLET 50A 2P3W 250V CALISTYL datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
FIXED IND 430NH 650MA 350 MOHM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 5POS INLINE SCKT datasheet.pdf