Nichicon UPM1E101MED1TD
UPM1E101MED1TD picture photo
Mfg. Part Number
UPM1E101MED1TD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UPM1E101MED1TD.pdf
Availability of UPM1E101MED1TD
QUANTITY
UPM1E101MED1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPM1E101MED1TD
Internal Part NumberEIS-UPM1E101MED1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPM
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current245mA
Impedance240 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPM1E101MED1TD
Related LinksUPM1E10, UPM1E101MED1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UPM1E101MED1TD Details Description
Related parts for UPM1E101MED1TD
IC DELAY LINE 5TAP 40NS 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC ADC 24BIT 1CH W/LNA 20SSOP datasheet.pdf
CABLE ASSY MDR 20-26POS M-M 2.0M datasheet.pdf
RES SMD 2.18KOHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 240PF 100V 10% BP 1206 datasheet.pdf
HAN E CRIMP CONTACT M 20AWG datasheet.pdf
CAP CER 30PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HDR 5POS 2MM datasheet.pdf
CABLE ASSY MINISAS datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 3.3V 2W datasheet.pdf