Nichicon UPM1E390MDD1TD
UPM1E390MDD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UPM1E390MDD1TD
Brief Description
CAP ALUM 39UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UPM1E390MDD1TD.pdf
Availability of UPM1E390MDD1TD
QUANTITY
UPM1E390MDD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPM1E390MDD1TD
Internal Part NumberEIS-UPM1E390MDD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesPM
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance39µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current100mA
Impedance650 mOhm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPM1E390MDD1TD
Related LinksUPM1E39, UPM1E390MDD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UPM1E390MDD1TD Details Description
Related parts for UPM1E390MDD1TD
FIXED IND 6.8UH 118MA 3.2 OHM datasheet.pdf
IC DETECT/REG 400MA 3.0V SOT23-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 25A RNDM PNL MNT datasheet.pdf
OSC XO 1.70MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 16A 125V datasheet.pdf
RES SMD 402K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
508 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
55A CABLE/SINGLE WALL datasheet.pdf