Nichicon UPM1E471MPD1TD
UPM1E471MPD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UPM1E471MPD1TD
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UPM1E471MPD1TD.pdf
Availability of UPM1E471MPD1TD
QUANTITY
UPM1E471MPD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPM1E471MPD1TD
Internal Part NumberEIS-UPM1E471MPD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesPM
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current810mA
Impedance65 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPM1E471MPD1TD
Related LinksUPM1E47, UPM1E471MPD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UPM1E471MPD1TD Details Description
Related parts for UPM1E471MPD1TD
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Surface Mount datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ 14SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 90VWM 160VC SMC datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 80MA 250VAC RAD datasheet.pdf
CAP CER 68PF 500V NP0 1111 datasheet.pdf
CAP CER 180PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V datasheet.pdf
RES SMD 213K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CABLE TY 360X4,8NAT datasheet.pdf
CAP FILM 250VDC 0.11UF RADIAL datasheet.pdf