Nichicon UPM1H101MPD6TD
UPM1H101MPD6TD picture photo
Mfg. Part Number
UPM1H101MPD6TD
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UPM1H101MPD6TD.pdf
Availability of UPM1H101MPD6TD
QUANTITY
UPM1H101MPD6TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPM1H101MPD6TD
Internal Part NumberEIS-UPM1H101MPD6TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesPM
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current385mA
Impedance160 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPM1H101MPD6TD
Related LinksUPM1H10, UPM1H101MPD6TD Datasheet, Nichicon Distributor
UPM1H101MPD6TD Details Description
Related parts for UPM1H101MPD6TD
CONN RECEPT 25POS 1MM SMD TIN datasheet.pdf
IC SHIFT REGISTER 8BIT 16SOIC datasheet.pdf
CONN SPRING 61POS SNGL .255 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 400VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 51K OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 12POS datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 30ppm 10pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 36 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 22POS SKT datasheet.pdf