Nichicon UPM1H3R3MDD1TA
UPM1H3R3MDD1TA picture photo
Mfg. Part Number
UPM1H3R3MDD1TA
Brief Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UPM1H3R3MDD1TA.pdf
Availability of UPM1H3R3MDD1TA
QUANTITY
UPM1H3R3MDD1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UPM1H3R3MDD1TA
Internal Part NumberEIS-UPM1H3R3MDD1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
SeriesPM
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current33mA
Impedance3.3 Ohm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPM1H3R3MDD1TA
Related LinksUPM1H3R, UPM1H3R3MDD1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UPM1H3R3MDD1TA Details Description
Related parts for UPM1H3R3MDD1TA
FIXED IND 100UH 5.4A 32 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 97.6K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 55POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN 15VOUT SMD datasheet.pdf
KK 100 HDR POL BWR RTAN 18POS datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf