Nichicon UPM1H820MPD6TD
UPM1H820MPD6TD picture photo
Mfg. Part Number
UPM1H820MPD6TD
Brief Description
CAP ALUM 82UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UPM1H820MPD6TD.pdf
Availability of UPM1H820MPD6TD
QUANTITY
UPM1H820MPD6TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPM1H820MPD6TD
Internal Part NumberEIS-UPM1H820MPD6TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesPM
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance82µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current530mA
Impedance180 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPM1H820MPD6TD
Related LinksUPM1H82, UPM1H820MPD6TD Datasheet, Nichicon Distributor
UPM1H820MPD6TD Details Description
Related parts for UPM1H820MPD6TD
FUSE CERM 6A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf
IDE4K 2.5" FLASH DISK 2.5GB datasheet.pdf
FUSE 700A 690V 3TN/80 AR UC datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 50NH 30A 290 MOHM SMD datasheet.pdf
IMPACT DC 6X10 GL SN/PB datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
SGE-225-4-0890 00250M SFTY EDGE datasheet.pdf
RES SMD 3.7K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.60PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf