Nichicon UPM1J220MED1TA
UPM1J220MED1TA picture photo
Mfg. Part Number
UPM1J220MED1TA
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
UPM1J220MED1TA.pdf
Availability of UPM1J220MED1TA
QUANTITY
UPM1J220MED1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UPM1J220MED1TA
Internal Part NumberEIS-UPM1J220MED1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesPM
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current110mA
Impedance520 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPM1J220MED1TA
Related LinksUPM1J22, UPM1J220MED1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UPM1J220MED1TA Details Description
Related parts for UPM1J220MED1TA
SCR DBL 2SCR 00V 90A ADD-A-PAK datasheet.pdf
RES SMD 3M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 2.2M OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
HDR RA DR .100 DP datasheet.pdf
IC AMP DRIVER RF 16LFCSP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES 1.62K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS PIN datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES SMD 24.9K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf