Nichicon UPM1J471MHD6
UPM1J471MHD6 picture photo
Mfg. Part Number
UPM1J471MHD6
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
UPM1J471MHD6.pdf
Availability of UPM1J471MHD6
QUANTITY
UPM1J471MHD6 Order Process
Ship out your order
Specifications of UPM1J471MHD6
Internal Part NumberEIS-UPM1J471MHD6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
SeriesPM
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.35A
Impedance42 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPM1J471MHD6
Related LinksUPM1J4, UPM1J471MHD6 Datasheet, Nichicon Distributor
UPM1J471MHD6 Details Description
Related parts for UPM1J471MHD6
HDI PIN ASSY 3 ROW 366 POS datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 1.25MSPS 48-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 750PF 2.5KV NP0 2225 datasheet.pdf
RES SMD 3.9K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC LEVEL TRANSLATOR 6CH 16-TQFN datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X38MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:6 800MHZ 40VQFN datasheet.pdf
RES 120 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN SSL RCPT HSG 4POS CRIMP datasheet.pdf