Nichicon UPM1K220MED1TD
UPM1K220MED1TD picture photo
Mfg. Part Number
UPM1K220MED1TD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 80V RADIAL
Datasheet Download
UPM1K220MED1TD.pdf
Availability of UPM1K220MED1TD
QUANTITY
UPM1K220MED1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPM1K220MED1TD
Internal Part NumberEIS-UPM1K220MED1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPM
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current71mA
Impedance770 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPM1K220MED1TD
Related LinksUPM1K22, UPM1K220MED1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UPM1K220MED1TD Details Description
Related parts for UPM1K220MED1TD
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 453 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC LEVEL TRANS 6CH 16TQFN datasheet.pdf
FAN BLOWER 120.7X31MM 48V BD48B3 datasheet.pdf
RND SPACER 0.032" NYLON 17.15MM datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 20ppm 20pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
LED IND 8MM WHITE 24V datasheet.pdf
RING BZD INSULKRIMP (D-651-56X) datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
TRIAC 800V 4A DPAK datasheet.pdf