Renesas Electronics America DF71253N50FPV
DF71253N50FPV picture photo
Mfg. Part Number
DF71253N50FPV
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64LQFP
Datasheet Download
DF71253N50FPV.pdf
Availability of DF71253N50FPV
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DF71253N50FPV Order Process
Ship out your order
Specifications of DF71253N50FPV
Internal Part NumberEIS-DF71253N50FPV
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductSuperH Flash MCU
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesSuperH® SH Tiny
PackagingTray
Core ProcessorSH-2
Core Size32-Bit
Speed50MHz
ConnectivitySCI
PeripheralsPOR, PWM, WDT
Number of I/O37
Program Memory Size128KB (128K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Package / Case64-LQFP
Supplier Device Package64-LFQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF71253N50FPV
Related LinksDF7125, DF71253N50FPV Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
DF71253N50FPV Details Description
Related parts for DF71253N50FPV
SWTCH S-MINI SPST-NC 5A ROLL LVR datasheet.pdf
OSC XO 125.00625MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 75PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 75K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
0674411 W/PIVTING SADDLS SSFSTNR datasheet.pdf
MULTI-PAIR 30COND 28AWG 100' datasheet.pdf
CIR BRKR THRM-MAG 80A 28VDC datasheet.pdf
IC TRANSLATOR UNIV FREQ 40VFQFN datasheet.pdf
IC FIFO 32768X18 15NS 64QFP datasheet.pdf
SCR 1600V 30A TO-247 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf