Microchip Technology PIC32MX460F512LT-80V/PT
PIC32MX460F512LT-80V/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC32MX460F512LT-80V/PT
Brief Description
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100TQFP
Datasheet Download
PIC32MX460F512LT-80V/PT.pdf
Availability of PIC32MX460F512LT-80V/PT
QUANTITY
PIC32MX460F512LT-80V/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC32MX460F512LT-80V/PT
Internal Part NumberEIS-PIC32MX460F512LT-80V/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
PCN Design/SpecificationErrata/Datasheet Update 06/Oct/2014
PCN Assembly/OriginQualification Lead-Frame Paddle 20/Oct/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,200
SeriesPIC® 32MX
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorMIPS32® M4K™
Core Size32-Bit
Speed80MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, PMP, SPI, UART/USART, USB OTG
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O85
Program Memory Size512KB (512K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 16x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case100-TQFP
Supplier Device Package100-TQFP (12x12)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC32MX460F512LT-80V/PT
Related LinksPIC32MX460F, PIC32MX460F512LT-80V/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC32MX460F512LT-80V/PT Details Description
Related parts for PIC32MX460F512LT-80V/PT
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 16KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
IC ADC 3 1/2DIG W/LCD DVR 44PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES SMD 5.11K OHM 1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
RES SMD 360K OHM 5% 1/3W 1210 datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP CER 2.1PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN HDR 46POS 2.54MM datasheet.pdf