Nichicon UPM1K820MPD1TD
UPM1K820MPD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UPM1K820MPD1TD
Brief Description
CAP ALUM 82UF 20% 80V RADIAL
Datasheet Download
UPM1K820MPD1TD.pdf
Availability of UPM1K820MPD1TD
QUANTITY
UPM1K820MPD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPM1K820MPD1TD
Internal Part NumberEIS-UPM1K820MPD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesPM
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance82µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current284mA
Impedance250 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPM1K820MPD1TD
Related LinksUPM1K82, UPM1K820MPD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UPM1K820MPD1TD Details Description
Related parts for UPM1K820MPD1TD
IC TRANSLATOR 3.3V DIFF 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 41.2K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 2.5KV X7R 3640 datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONNECTOR CABLE datasheet.pdf
CAP CER 820PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 29POS PIN datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP8T datasheet.pdf
INDICATOR datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB datasheet.pdf
INSERT TOOL 4X12 85 OHM BP datasheet.pdf