Nichicon UPM1V221MPD1TD
UPM1V221MPD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UPM1V221MPD1TD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UPM1V221MPD1TD.pdf
Availability of UPM1V221MPD1TD
QUANTITY
UPM1V221MPD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPM1V221MPD1TD
Internal Part NumberEIS-UPM1V221MPD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPM
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current370mA
Impedance85 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPM1V221MPD1TD
Related LinksUPM1V22, UPM1V221MPD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UPM1V221MPD1TD Details Description
Related parts for UPM1V221MPD1TD
CONN SPRING CONT 04 POS .295 SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS SNGL VERT GOLD datasheet.pdf
RES 3.16K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
GK NICU PTAFG PU V0 REC datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU LP SC70-5 datasheet.pdf
TOOL REMOVAL TIP M81969/30B-33 datasheet.pdf
RES SMD 379 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN RJ45 JACK RCPT datasheet.pdf
OSC XO 7.3728MHZ HCMOS TTL PCPIN datasheet.pdf