Nichicon UPM1V331MHD6
UPM1V331MHD6 picture photo
Mfg. Part Number
UPM1V331MHD6
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UPM1V331MHD6.pdf
Availability of UPM1V331MHD6
QUANTITY
UPM1V331MHD6 Order Process
Ship out your order
Specifications of UPM1V331MHD6
Internal Part NumberEIS-UPM1V331MHD6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesPM
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current780mA
Impedance65 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.669" (17.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPM1V331MHD6
Related LinksUPM1V3, UPM1V331MHD6 Datasheet, Nichicon Distributor
UPM1V331MHD6 Details Description
Related parts for UPM1V331MHD6
RES SMD 499 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X15MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 28 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
OSC XO 8.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 8A LPTS datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONDUCTOR MARKER TM-I 30 MC datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 3W DO216AA datasheet.pdf