Nichicon UPM2F3R3MPD1TD
UPM2F3R3MPD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UPM2F3R3MPD1TD
Brief Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 315V RADIAL
Datasheet Download
UPM2F3R3MPD1TD.pdf
Availability of UPM2F3R3MPD1TD
QUANTITY
UPM2F3R3MPD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPM2F3R3MPD1TD
Internal Part NumberEIS-UPM2F3R3MPD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesPM
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage Rating315V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current52mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.669" (17.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPM2F3R3MPD1TD
Related LinksUPM2F3R, UPM2F3R3MPD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UPM2F3R3MPD1TD Details Description
Related parts for UPM2F3R3MPD1TD
SIDACTOR MC BI 65V 400A TO-92 datasheet.pdf
IC ADC 24BIT SIGMA-DELTA 24SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 112PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
RES 1.78K OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONN LINE SOURCE CRIMP 1POS datasheet.pdf
CONN HDR 50POS 2.54MM T/H GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
FIXED IND 20NH 600MA 80 MOHM SMD datasheet.pdf