Microsemi Commercial Components UPS140/TR7
UPS140/TR7 picture photo
Mfg. Part Number
UPS140/TR7
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 40V 1A POWERMITE
Datasheet Download
UPS140/TR7.pdf
Availability of UPS140/TR7
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UPS140/TR7 Order Process
Ship out your order
Specifications of UPS140/TR7
Internal Part NumberEIS-UPS140/TR7
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40V
Current - Average Rectified (Io)1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If450mV @ 1A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr400µA @ 40V
Capacitance @ Vr, F70pF @ 5V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-216AA
Supplier Device PackagePowermite
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPS140/TR7
Related LinksUPS14, UPS140/TR7 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
UPS140/TR7 Details Description
Related parts for UPS140/TR7
IC DETECT UNDERVOLT 4.5V SOT23-5 datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X50.8MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 140K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CBL RIBN 20COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
25MM HS ASSY CLIP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 41POS SKT datasheet.pdf
RES 13K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPST-NO 4A 48V datasheet.pdf