Nichicon UPS1C100MDD
UPS1C100MDD picture photo
Mfg. Part Number
UPS1C100MDD
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UPS1C100MDD.pdf
Availability of UPS1C100MDD
QUANTITY
UPS1C100MDD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPS1C100MDD
Internal Part NumberEIS-UPS1C100MDD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
SeriesPS
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current160mA
Impedance1.5 Ohm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPS1C100MDD
Related LinksUPS1C, UPS1C100MDD Datasheet, Nichicon Distributor
UPS1C100MDD Details Description
Related parts for UPS1C100MDD
RECTIFIER BRIDGE 8A 100V KBU datasheet.pdf
CONN HEADER 68POS STR SMD datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 630V X7R 1808 datasheet.pdf
RES 0.51 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
TOOL RELEASE FOR APD SKT CONTACT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS SKT datasheet.pdf
FUSE AUTO 30A 32VDC AUTO LINK datasheet.pdf
SAFETY MAT 900X250MM datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X11.43MM T412 datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf