Nichicon UPS1E100MDD1TD
UPS1E100MDD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UPS1E100MDD1TD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UPS1E100MDD1TD.pdf
Availability of UPS1E100MDD1TD
QUANTITY
UPS1E100MDD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPS1E100MDD1TD
Internal Part NumberEIS-UPS1E100MDD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPS
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current160mA
Impedance1.5 Ohm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPS1E100MDD1TD
Related LinksUPS1E10, UPS1E100MDD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UPS1E100MDD1TD Details Description
Related parts for UPS1E100MDD1TD
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 6V 2W datasheet.pdf
IC AMP HBT 6000MHZ SOT-89 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT FLASH 100-LQFP datasheet.pdf
RACK AND PANEL PLUG 125POS datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES 316K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE A 49 CKTS LGT 203 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 240PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf