Nichicon UPS1E101MED1TD
UPS1E101MED1TD picture photo
Mfg. Part Number
UPS1E101MED1TD
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UPS1E101MED1TD.pdf
Availability of UPS1E101MED1TD
QUANTITY
UPS1E101MED1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPS1E101MED1TD
Internal Part NumberEIS-UPS1E101MED1TD
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current250mA
Impedance500 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPS1E101MED1TD
Related LinksUPS1E10, UPS1E101MED1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UPS1E101MED1TD Details Description
Related parts for UPS1E101MED1TD
RELAY REED SPDT 250MA 24V datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 172MA 5.07 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
MICROWAVE LEAKAGE DETECTOR datasheet.pdf
RES 68.1 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 649K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC HOTSWAP CONTROLLER SOT223-3 datasheet.pdf
CAP CER 1.4PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 5% 400VDC datasheet.pdf