Nichicon UPS1E151MPD
UPS1E151MPD picture photo
Mfg. Part Number
UPS1E151MPD
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UPS1E151MPD.pdf
Availability of UPS1E151MPD
QUANTITY
UPS1E151MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPS1E151MPD
Internal Part NumberEIS-UPS1E151MPD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
SeriesPS
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current410mA
Impedance280 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPS1E151MPD
Related LinksUPS1E, UPS1E151MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UPS1E151MPD Details Description
Related parts for UPS1E151MPD
RES SMD 294K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE 1MPA 1-TOUCH PNP datasheet.pdf
TVS DIODE 9.72VWM 17.3VC 1.5KE datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V DPAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
SSD UDMI+ TYPE C 16GB SLC datasheet.pdf
ETHYLENE OXIDE MONITOR 50PC datasheet.pdf
IC FPGA 25K DUAL ANALOG 256FBGA datasheet.pdf
100UF 10V 7,6X20,4MM 125C 20000H datasheet.pdf