Nichicon UPS1H010MDD1TA
UPS1H010MDD1TA picture photo
Mfg. Part Number
UPS1H010MDD1TA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UPS1H010MDD1TA.pdf
Availability of UPS1H010MDD1TA
QUANTITY
UPS1H010MDD1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UPS1H010MDD1TA
Internal Part NumberEIS-UPS1H010MDD1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPS
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current6.8mA
Impedance5.3 Ohm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPS1H010MDD1TA
Related LinksUPS1H01, UPS1H010MDD1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UPS1H010MDD1TA Details Description
Related parts for UPS1H010MDD1TA
CAP CER 220PF 2KV X7R 1812 datasheet.pdf
MINITEK II R/A HDR datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator Analog, PWM Dimming 750mA (Switch) Backlight TSOT-23-6 datasheet.pdf
RES 8.2M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 35.7 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 10POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES 27.4K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 75A 8DFN datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf