Nichicon UPS1H471MHD1TO
UPS1H471MHD1TO picture photo
Mfg. Part Number
UPS1H471MHD1TO
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UPS1H471MHD1TO.pdf
Availability of UPS1H471MHD1TO
QUANTITY
UPS1H471MHD1TO Order Process
Ship out your order
Specifications of UPS1H471MHD1TO
Internal Part NumberEIS-UPS1H471MHD1TO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesPS
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.1A
Impedance130 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPS1H471MHD1TO
Related LinksUPS1H47, UPS1H471MHD1TO Datasheet, Nichicon Distributor
UPS1H471MHD1TO Details Description
Related parts for UPS1H471MHD1TO
RES SMD 523 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .156 DIP 56POS datasheet.pdf
SENSOR HEAD SMART 10MM datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 82.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES ARRAY 17 RES 22K OHM 18SOIC datasheet.pdf
Connector Socket 47 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 750W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 35POS WALL MNT PIN datasheet.pdf