Nichicon UZD1E4R7MCL1GB
UZD1E4R7MCL1GB picture photo
Mfg. Part Number
UZD1E4R7MCL1GB
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
UZD1E4R7MCL1GB.pdf
Availability of UZD1E4R7MCL1GB
QUANTITY
UZD1E4R7MCL1GB Order Process
Ship out your order
Specifications of UZD1E4R7MCL1GB
Internal Part NumberEIS-UZD1E4R7MCL1GB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current16mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.126" (3.20mm)
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UZD1E4R7MCL1GB
Related LinksUZD1E4R, UZD1E4R7MCL1GB Datasheet, Nichicon Distributor
UZD1E4R7MCL1GB Details Description
Related parts for UZD1E4R7MCL1GB
RES SMD 10.5 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 14 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.2MHZ 14SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
RES 12.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 8BIT SERIAL I/O 20-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
CONN HDR 60POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP4T SOLDER SHORT datasheet.pdf
XCEDE HD 2W 3PVH 4COL datasheet.pdf