Nichicon UPS1J220MED
UPS1J220MED picture photo
Mfg. Part Number
UPS1J220MED
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
UPS1J220MED.pdf
Availability of UPS1J220MED
QUANTITY
UPS1J220MED Order Process
Ship out your order
Specifications of UPS1J220MED
Internal Part NumberEIS-UPS1J220MED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPS
PackagingBulk
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current180mA
Impedance980 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPS1J220MED
Related LinksUPS1J, UPS1J220MED Datasheet, Nichicon Distributor
UPS1J220MED Details Description
Related parts for UPS1J220MED
CLAMP TIE DOUBLE HOSE BLK 11" datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 27-54V 1.4A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES 205K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 10MC 5NS 28SSOP datasheet.pdf
BASE WINDOW DOOR datasheet.pdf
RES 0.025 OHM 10W 1% RADIAL datasheet.pdf
IC SDRAM 128M 166MHZ 86TSOP datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 11B OLIVE datasheet.pdf
CONN RCPT 0.8MM 40POS SMD GOLD datasheet.pdf