Nichicon UPS1J330MED1TA
UPS1J330MED1TA picture photo
Mfg. Part Number
UPS1J330MED1TA
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
UPS1J330MED1TA.pdf
Availability of UPS1J330MED1TA
QUANTITY
UPS1J330MED1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UPS1J330MED1TA
Internal Part NumberEIS-UPS1J330MED1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesPS
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current37.4mA
Impedance710 mOhm
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPS1J330MED1TA
Related LinksUPS1J33, UPS1J330MED1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UPS1J330MED1TA Details Description
Related parts for UPS1J330MED1TA
CONN CRIMP TERM MALE 20-24AWG datasheet.pdf
CONN FFC TOP 15POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 84.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
8 POS DIP SWITCH, LP SMT datasheet.pdf
CONN HDR 68POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf