Nichicon UPS1V151MPD1TA
UPS1V151MPD1TA picture photo
Mfg. Part Number
UPS1V151MPD1TA
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UPS1V151MPD1TA.pdf
Availability of UPS1V151MPD1TA
QUANTITY
UPS1V151MPD1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UPS1V151MPD1TA
Internal Part NumberEIS-UPS1V151MPD1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesPS
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current205mA
Impedance280 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPS1V151MPD1TA
Related LinksUPS1V15, UPS1V151MPD1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UPS1V151MPD1TA Details Description
Related parts for UPS1V151MPD1TA
RES SMD 953 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SCR 800V 1.25AMP SOT-223 datasheet.pdf
RES SMD 10M OHM 5% 1.5W 5025 datasheet.pdf
RES SMD 274 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC POT DGTL 128-TAP 15V 14-TSSOP datasheet.pdf
ENCODER ROTARY 5-12V 256RESOL 2M datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
FAN AXIAL 119.5X38.5MM 230VAC datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 5A SOLDER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
RES SMD 4.7 OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf