Nichicon UPS1V151MPD1TD
UPS1V151MPD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UPS1V151MPD1TD
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UPS1V151MPD1TD.pdf
Availability of UPS1V151MPD1TD
QUANTITY
UPS1V151MPD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPS1V151MPD1TD
Internal Part NumberEIS-UPS1V151MPD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesPS
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current410mA
Impedance280 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPS1V151MPD1TD
Related LinksUPS1V15, UPS1V151MPD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UPS1V151MPD1TD Details Description
Related parts for UPS1V151MPD1TD
RELAY TELECOM DPDT 2A 1.5V datasheet.pdf
SWITCH SLIDE 4PDT 300MA 125V datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY GP LN 20V SOT-23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 150V 0606 datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 8MM RED datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 4V 20% 2910 datasheet.pdf
IC CODEC 24BIT 105DB 24TSSOP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:4 200MHZ 8SOIC datasheet.pdf