Nichicon UPS2A3R3MDD
UPS2A3R3MDD picture photo
Mfg. Part Number
UPS2A3R3MDD
Brief Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
UPS2A3R3MDD.pdf
Availability of UPS2A3R3MDD
QUANTITY
UPS2A3R3MDD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPS2A3R3MDD
Internal Part NumberEIS-UPS2A3R3MDD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
SeriesPS
PackagingBulk
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current58mA
Impedance6.6 Ohm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPS2A3R3MDD
Related LinksUPS2A, UPS2A3R3MDD Datasheet, Nichicon Distributor
UPS2A3R3MDD Details Description
Related parts for UPS2A3R3MDD
IGBT 600V 80A 260W TO247 datasheet.pdf
IC BUFFER HEX NON-INV 16SOIC datasheet.pdf
FERRITE BEAD 1000 OHM 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 30PS R/A SHORT LATCH datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
MCU ARM 32BIT 64K FLASH 36VFQFP datasheet.pdf
RES 14.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 28VOUT 100W datasheet.pdf