Nichicon UPS2C221MRD6
UPS2C221MRD6 picture photo
Mfg. Part Number
UPS2C221MRD6
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 160V RADIAL
Datasheet Download
UPS2C221MRD6.pdf
Availability of UPS2C221MRD6
QUANTITY
UPS2C221MRD6 Order Process
Ship out your order
Specifications of UPS2C221MRD6
Internal Part NumberEIS-UPS2C221MRD6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
SeriesPS
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current500mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max)1.299" (33.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPS2C221MRD6
Related LinksUPS2C2, UPS2C221MRD6 Datasheet, Nichicon Distributor
UPS2C221MRD6 Details Description
Related parts for UPS2C221MRD6
JUMPER-H1502TR/A3048B/H1500TR 4" datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS VERT PCB TIN datasheet.pdf
IC SRAM 64KBIT 17NS 84PGA datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 4.30 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 21K OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES 562 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf