Nichicon UPS2C330MHD1TO
UPS2C330MHD1TO picture photo
Mfg. Part Number
UPS2C330MHD1TO
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 160V RADIAL
Datasheet Download
UPS2C330MHD1TO.pdf
Availability of UPS2C330MHD1TO
QUANTITY
UPS2C330MHD1TO Order Process
Ship out your order
Specifications of UPS2C330MHD1TO
Internal Part NumberEIS-UPS2C330MHD1TO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesPS
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current180mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPS2C330MHD1TO
Related LinksUPS2C33, UPS2C330MHD1TO Datasheet, Nichicon Distributor
UPS2C330MHD1TO Details Description
Related parts for UPS2C330MHD1TO
RES ARRAY 9 RES 10K OHM 10SIP datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.8A 2-UTHINPAK datasheet.pdf
COVER DUCT WR PVC WH 2"X 6' datasheet.pdf
TRIMMER 1M OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 2POS datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
RES 590K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 79MM datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 37POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.011UF 5% 2000VDC AXIA datasheet.pdf