Nichicon UPS2C4R7MPD1TA
UPS2C4R7MPD1TA picture photo
Mfg. Part Number
UPS2C4R7MPD1TA
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 160V RADIAL
Datasheet Download
UPS2C4R7MPD1TA.pdf
Availability of UPS2C4R7MPD1TA
QUANTITY
UPS2C4R7MPD1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UPS2C4R7MPD1TA
Internal Part NumberEIS-UPS2C4R7MPD1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesPS
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current43mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPS2C4R7MPD1TA
Related LinksUPS2C4R, UPS2C4R7MPD1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UPS2C4R7MPD1TA Details Description
Related parts for UPS2C4R7MPD1TA
GDT 230V 5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
D CORE DBL CHOKE 68MH 0.4A VERT datasheet.pdf
RES SMD 16.2K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 52.3K OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 155VIN 18.5VOUT 75W datasheet.pdf
RES SMD 9.76K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 9-36VIN 3.3VOUT datasheet.pdf