Nichicon UPS2D330MHD1TO
UPS2D330MHD1TO picture photo
Mfg. Part Number
UPS2D330MHD1TO
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
UPS2D330MHD1TO.pdf
Availability of UPS2D330MHD1TO
QUANTITY
UPS2D330MHD1TO Order Process
Ship out your order
Specifications of UPS2D330MHD1TO
Internal Part NumberEIS-UPS2D330MHD1TO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesPS
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current190mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPS2D330MHD1TO
Related LinksUPS2D33, UPS2D330MHD1TO Datasheet, Nichicon Distributor
UPS2D330MHD1TO Details Description
Related parts for UPS2D330MHD1TO
TVS DIODE 25.6VWM 41.4VC 1.5KE datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 0.125W SMD datasheet.pdf
RES 2.2 OHM 20W 5% TO220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC RCVR 300-930MHZ FSK 32-QFN datasheet.pdf
DISPLAY 7SEG 2DIG YLW CA 0.56" datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 8 OLIVE datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
CAP CER 6.9PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
3" RED REF VINYL 100'/RL datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf