Nichicon UPS2F100MPD
UPS2F100MPD picture photo
Mfg. Part Number
UPS2F100MPD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 315V RADIAL
Datasheet Download
UPS2F100MPD.pdf
Availability of UPS2F100MPD
QUANTITY
UPS2F100MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPS2F100MPD
Internal Part NumberEIS-UPS2F100MPD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPS
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating315V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current72mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPS2F100MPD
Related LinksUPS2F, UPS2F100MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UPS2F100MPD Details Description
Related parts for UPS2F100MPD
CAP CER 47PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 5.49K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
FUSE 100A 415V BS IEC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 48SSOP datasheet.pdf
FUSE PTC RESETTABLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
RES 715 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
5 V CATV Line Driver Fine Step Output Power Control IC datasheet.pdf