Nichicon UPS2F101MHD
UPS2F101MHD picture photo
Mfg. Part Number
UPS2F101MHD
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 315V RADIAL
Datasheet Download
UPS2F101MHD.pdf
Availability of UPS2F101MHD
QUANTITY
UPS2F101MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPS2F101MHD
Internal Part NumberEIS-UPS2F101MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating315V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current285mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPS2F101MHD
Related LinksUPS2F, UPS2F101MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UPS2F101MHD Details Description
Related parts for UPS2F101MHD
IC MOSFET DRIVER 6A NONINV 8-MLF datasheet.pdf
FUSE 150A 250V HS BOLT-ON datasheet.pdf
OSC MEMS 50.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.230" UNIV datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 79POS SKT datasheet.pdf
CABLE GLAND datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
TRANS NPN 100V 3A DPAK datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf