Texas Instruments LM20SIBP
LM20SIBP picture photo
Mfg. Part Number
LM20SIBP
Manufacturer
Product Category
Temperature Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR TEMP RATIOMETRIC 4USMD
Datasheet Download
LM20SIBP.pdf
Availability of LM20SIBP
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
LM20SIBP Order Process
Ship out your order
Specifications of LM20SIBP
Internal Part NumberEIS-LM20SIBP
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationLM20SIBP Material
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyTemperature Sensors, Transducers
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Sensor TypeAnalog, Local
Sensing Temperature - Local-40°C ~ 125°C
Sensing Temperature - Remote-
Output TypeRatiometric, Voltage
Voltage - Supply2.4 V ~ 5.5 V
Resolution11.77mV/°C
FeaturesShutdown Mode
Accuracy - Highest (Lowest)±2.5°C (±3.5°C)
Test Condition25°C ~ 30°C (-40°C ~ 125°C)
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
Package / Case4-VFBGA
Supplier Device Package4-µSMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM20SIBP
Related LinksLM20, LM20SIBP Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM20SIBP Details Description
Related parts for LM20SIBP
TVS DIODE 12VWM 19VC SOT23 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 20V SSMINI4 datasheet.pdf
IC DAC DUAL V-OUT SRL 8BIT 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN SMA PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
IC MPU MPC8XX 100MHZ 357BGA datasheet.pdf
OSC XO 133.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
RES 560 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT 42POS DUAL R/A datasheet.pdf