Nichicon UPS2FR47MPD
UPS2FR47MPD picture photo
Mfg. Part Number
UPS2FR47MPD
Brief Description
CAP ALUM 0.47UF 20% 315V RADIAL
Datasheet Download
UPS2FR47MPD.pdf
Availability of UPS2FR47MPD
QUANTITY
UPS2FR47MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPS2FR47MPD
Internal Part NumberEIS-UPS2FR47MPD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance0.47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating315V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current11mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPS2FR47MPD
Related LinksUPS2F, UPS2FR47MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UPS2FR47MPD Details Description
Related parts for UPS2FR47MPD
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 150 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 125 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 25POS .3MM 8" datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 7.5A 125V datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
A5 1.0KW 17 BIT ABSOLUTE datasheet.pdf
CABLE FIBER OPTIC 3M datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 3W datasheet.pdf
CAP CER 12PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf