Nichicon PCF0G681MCL1GS
PCF0G681MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
PCF0G681MCL1GS
Brief Description
CAP POLYMER 680UF 20% 4V SMD
Datasheet Download
PCF0G681MCL1GS.pdf
Availability of PCF0G681MCL1GS
QUANTITY
PCF0G681MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of PCF0G681MCL1GS
Internal Part NumberEIS-PCF0G681MCL1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesConductive Polymer Aluminum Capacitors
Polymer Capacitors
Featured ProductAluminum Conductive Polymer Capacitors
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating4V
ESR (Equivalent Series Resistance)17 mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.4A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PCF0G681MCL1GS
Related LinksPCF0G68, PCF0G681MCL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
PCF0G681MCL1GS Details Description
Related parts for PCF0G681MCL1GS
IC BUS BUFF TRI-ST QD 14SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL STR 18POS datasheet.pdf
SWITCH SPDT 5A 125V ROLLER PLNGR datasheet.pdf
DISPLAY SCREEN UNIT datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf