Vicor Corporation V150B48T250B3
V150B48T250B3 picture photo
Mfg. Part Number
V150B48T250B3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W
Datasheet Download
V150B48T250B3.pdf
Availability of V150B48T250B3
QUANTITY
V150B48T250B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V150B48T250B3
Internal Part NumberEIS-V150B48T250B3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100V
Voltage - Input (Max)200V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.21A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.54" H (57.9mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89.1%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V150B48T250B3
Related LinksV150B4, V150B48T250B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V150B48T250B3 Details Description
Related parts for V150B48T250B3
POT 100K OHM 2W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
CONN HEADR LOPRO 24POS .100 GOLD datasheet.pdf
CAP CER 3PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 65POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC ACCELER 3G XYZ-AXIS 14LGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CABLE ASSY A195 BNCM SMA MALE datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
MINIFIT HCS DR VERT V-2 /DH 12CK datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf