Nichicon UPS2VR47MPD1TD
UPS2VR47MPD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UPS2VR47MPD1TD
Brief Description
CAP ALUM 0.47UF 20% 350V RADIAL
Datasheet Download
UPS2VR47MPD1TD.pdf
Availability of UPS2VR47MPD1TD
QUANTITY
UPS2VR47MPD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPS2VR47MPD1TD
Internal Part NumberEIS-UPS2VR47MPD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesPS
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance0.47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current11mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPS2VR47MPD1TD
Related LinksUPS2VR4, UPS2VR47MPD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UPS2VR47MPD1TD Details Description
Related parts for UPS2VR47MPD1TD
IC ADC AUDIO 18BIT DUAL 28-SOIC datasheet.pdf
RACK ALUM 15X17X10.5 BLK datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 1.5V datasheet.pdf
IC ARM7 MCU FLASH 32K 64-LQFP datasheet.pdf
CONN BACKSHELL PG11 BLACK 10PC datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP7T SOLDER NONSHO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
SPDT PUSHBUTTON SPDT 16A 250V datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf