ST UPSD3433E-40T6
UPSD3433E-40T6 picture photo
Mfg. Part Number
UPSD3433E-40T6
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
MCU 8BIT 8032 128KB FLASH 52TQFP
Datasheet Download
UPSD3433E-40T6.pdf
Availability of UPSD3433E-40T6
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UPSD3433E-40T6 Order Process
Ship out your order
Specifications of UPSD3433E-40T6
Internal Part NumberEIS-UPSD3433E-40T6
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package160
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesµPSD
PackagingTray
Core Processor8032
Core Size8-Bit
Speed40MHz
ConnectivityI²C, IrDA, SPI, UART/USART, USB
PeripheralsLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O35
Program Memory Size160KB (160K x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case52-TQFP
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPSD3433E-40T6
Related LinksUPSD343, UPSD3433E-40T6 Datasheet, ST Distributor
UPSD3433E-40T6 Details Description
Related parts for UPSD3433E-40T6
CONN HEADER .100 SINGL STR 16POS datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16DIP datasheet.pdf
CHOKE RFI SUPP 3.9MH 1A VERT datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.3A SOT23-5 datasheet.pdf
CABLE 4COND 18AWG RED 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
TVS DIODE 43.6VWM 70.1VC SMB datasheet.pdf
RES 249 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 2.7MH 330MA 1.25 OHM datasheet.pdf